INFORMACIJA
KAIP IŠVENGTI NEMALONIŲ POJŪČIŲ PO BREKETŲ UŽDĖJIMO?
Pirmas dienas po breketų uždėjimo, dažnas pacientas jaučia diskomfortą ir dantų skausmą. Vielos, breketai ir žiedai gali erzinti liežuvį. skruostus ir lūpas. Dažniausiai nemalonus jausmas praeina po vienos ar dviejų savaičių.
Pirmas dienas patariama išgerti vaistų nuo skausmo (pvz., Ibuprofeno). Aštrūs kraštai gali palikti žaizdeles ant burnos gleivinės, kurios dar labiau dirginamos kalbant ar valgant. Norint to išvengti, naudojamas ortodontinis vaškas. Tereikia pasiimti mažą gabaliuką ortodontinio vaško ir uždėti ten, kur jaučiamas dirginimas. Toks vaškas dažniausiai yra skaidrus ir natūralios dantų spalvos. Jei atsitinka taip, kad neturite vaško, kaip alternatyvą galima naudoti ir becukrę kramtomąją gumą.
Jei jaučiate aštrų vielos kampelį, galite pabandyti su pieštuko galiuku vielutę užlenkti. Jokiu būdu patys nekirpkite, galite netyčia susižeisti ar praryti. Jei labai skauda gleivinę, vaistinėse galite įsigyti tepaliuko su anestetikais. Apsilankymo metu nebijokite ortodontui pasakyti, kur jaučiate skausmą.
Valgyti galimas beveik viską, bet tam tikrų produktų reikia vengti: obuolių, morkų, riešutų, keptos duonos, lipnaus ir tąsaus maisto, kaip karamelė, irisai ir panašiai. Negalima kramtyti ledo. Maistą geriausiai supjaustyti mažesniais gabaliukais.
Nešiojant breketus sportuoti galima bet kokią sporto šaką, bet jei yra galimybė, kad sporto metu galima trauma žandikaulių srityje, reiktų įsigyti plastikinę burnos apsaugą.
DANTŲ IR DANTENŲ PRIEŽIŪRA NEŠIOJANT BREKETUS
Svarbiausios dantų valymo taisyklės:
-
Valyti dantis, dantenas, breketus tris kartus per dieną, ypatingai po maisto.
-
Vieną kartą dienoje išvalyti tarpdančius prieš einant miegoti.
-
Naudoti dantų pastą su fluoru, nes fluoras apsaugo nuo karieso.
-
Naudoti skalavimo skystį su fluoru.
Iš pat pradžių bus sunku išsivalyti aplink breketus, bet pasipraktikavus tai nebus sudėtinga.
Dantų šepetėlį geriausiai palenkti 45 laipsnių kampu į dantenas ir su nedideliu spaudimu šepetėlį judinti aukštyn arba ratukiniais judesiais. Kiekvienam dantukui reikėtų skirti apie 10s. Tokiais judesiais valyti reikia ir vidinį ir išorinį danties paviršių. Nepamiršti išsivalyti ir kramtomojo danties paviršiaus. Breketus reikia valyti visada, kaip valomi ir dantys, nes aplink breketą kaupiasi apnašos, kurios gali sukelti kariesą ar dantenų uždegimą.
Tarpdančių valymas pašalina apnašas nuo dantų kontaktinių paviršių ir iš po dantenų. Jei nenaudojamas tarpdančių siūlas, gali likti net iki 40% apnašų. Geriausiai naudoti siūlą su standžiu galu, kad nesunkiai tilptų į kiekvieną tarpdantį. Geriausiai siūlą išlenkti kaip C formos ir švelniai aukštyn žemyn išvalyti kiekvieną tarpdantį, taip pat nepamiršti išvalyti po dantenomis.
PRIEMONĖS
KĄ DARYTI, JEI...?
-
Jei breketas ar žiedas atsiklijuoja, reikia skambinti savo ortodontui it sutarti dėl ankstesnio susitikimo.
-
Jei atsiklijuoja breketas, galimas breketą apklijuoti vašku, kad nedirgintų dantenų ar aplinkinių minkštųjų audinių.
-
Jei atsicementavo žiedas ar kita detalė, reikia saugoti iki apsilankymo pas ortodontą, būtinai jį atsinešti.